8 pytań o wykształcenia

Gdy pojawiła się w naszym kraju moda na studiowanie, w latach 90., zupełnie zapomnieliśmy o wykształceniu zawodowym. A to źle, ponieważ obecnie brakuje takich fachowców. Wielu jest magistrów rożnych kierunków bez widoków na lepsze życie, którzy nierzadko uciekli za granicę, aby jakoś funkcjonować, a mało jest fachowców z prawdziwego zdarzenia. Zresztą Ci również wyjechali, ponieważ tam zarobią zdecydowanie większe pieniądze.

Każdy kto był na Wyspach Brytyjskich to zarejestrował: wszędzie pełno naszych rodaków, chociaż w największej ilości przypadków można ich zobaczyć właśnie w okolicach remontów czy innych miejsc, w których niezbędni są fachowcy od budowlanej roboty. To oni właśnie maja największą szansę na zarobek, gdy wyjadą za granicę. Są oczywiście osoby, które trafiają do biura i tam dobrze zarabiają, ale jakby zestawić pracowników fizycznych do pracowników zatrudnionych do pracy umysłowej proporcja niestety byłaby zatrważająco nierówna.

W sumie to normalne, nasi rodacy są chwaleni za pracę fizyczną, mówi się o nas, jako o solidnych pracownikach, którzy są w stanie wykonać wiele rzeczy, mówi się o nas, iż znamy się na rzeczy i umiemy pracować bardzo długo. Są wytykane też wady, przykładowo, picie alkoholu, ale przegrywają one w zestawieniu z pozytywami, które gwarantują polscy pracownicy. Ostatnio zaczyna się trochę zmieniać też w naszym kraju. Wielu młodych ludzi zastanawia się dwa razy nim wybiorą odpowiednie studia, gdyż w mediach słyszy się co chwila, iż po studiach nic nie jest zapewnione, iż panuje bezrobocie i korzystniej mieć fach w ręku niż papier, który nic nie daje. Nawet premier Polski przyznał, iż „lepiej być spawaczem niż politologiem”.

Nieważne, iż powiedział to człowiek, jaki także skończył studia, a dodatkowo człowiek przy władzy, który ma przecież wpływ na takie sprawy. Mniejsza z tym jednak. Najważniejsze jest to, że w dzisiejszych czasach na przykład taki stolarz, który gwarantuje usługi stolarskie może mieć bardziej spokojne życie niż człowiek po kilku kierunkach, ponieważ taki człowiek ma twardą i realną umiejętność, która jest potrzebna wielu ludziom. Jest zapotrzebowanie na składanie mebli (tutaj), nie ma zaś miejsca dla całych zastępów politologów, którzy może i wiedzę mają, lecz nic w praktyce nie potrafią.