Kilka wskazówek w jaki sposób postawić na odpowiedni kierunek studiów?

Wybór studiów, na jakich chcemy się kształcić zawsze kojarzy się z dużą dawką stresu i ryzykiem, że nie zostaniemy przyjęci na wymarzony kierunek lub też będziemy mieli problemy ze znalezieniem pracy po ukończeniu edukacji. Sytuacja na rynku pracy zmienia się szybko i ciężko jest przewidzieć, jaka sytuacja będzie za kilka lat jednak bez wątpienia można zauważyć pewną tendencję. W naszym kraju mamy niełatwą sytuację na rynku pracy. Bez wątpienia dużo korzystniej mają osoby, które ukończyły profile techniczne, gorzej natomiast mają humaniści, których w Polsce nie docenia się i często nie zauważa się tego, jak są oni istotni w rozwoju całej naszej kultury.

na zajęciach

Autor: CIMIC Centre of Excellence (CIMIC-COE)
Źródło: http://www.flickr.com
Egzystujemy skupiając się na codzienności, myślimy o aktualnych potrzebach i koncentrujemy się głównie na materialnym dobrobycie, nierzadko nie troszcząc się prawie wcale o rozwój intelektualny i duchowy. Taka sytuacja buduje zwykle granice pomiędzy ludźmi nastawionymi na różniące się między sobą profile zawodowe i w następstwie zamiast tworzyć coś wspólnie, próbujemy się dowartościować cudzym kosztem. Już więc samo postanowienie, poziomie decyzji odnoście profilu humanistycznego lub ścisłego, będzie łączyło się z dużą odpowiedzialnością. Nie możemy jednak zapominać również o własnych marzeniach i zainteresowaniach.

Tak naprawdę to one muszą stać na piedestale i determinować nasze decyzje. W ciężkiej sytuacji na rynku pracy należy jednak mieć na uwadze jeszcze inne czynniki. Przede wszystkim powinniśmy zadać sobie pytanie, co nas najbardziej interesuje. Nie bójmy się wypisać rzeczy, które na pierwszy rzut oka nie będą się wiązały z pracą, ale na przykład z wakacjami. Pragnienie związane z podróżami po świecie mogą być do zrealizowania właściwie w prawie każdym zawodzie, jeśli tylko stosownie wcześniej będziemy parli w tym kierunku. Na pewno świetnym kierunkiem w takiej sytuacji są studia turystyczne, albo hotelarskie.

Wybór takiego kierunku jest bezpośrednio związany z wyjazdami, ponadto umożliwia znalezienie pracy w miejscowościach aktywnych turystycznie, dzięki czemu będziemy mieć możliwość połączenia przyjemnego z pożytecznym. Studia hotelarstwo dodatkowo biorą pod uwagę aktualną sytuację na rynku pracy, nie tylko w Polsce, ale również za granicą, gdzie istnieje zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników tego sektora.