Wynagrodzenie minimalne w mijającym roku kalendarzowym

W współczesnych nam czasach wszyscy gonią za mamoną. Nie jest łatwo odnaleźć się w czasach, gdzie istotniejsze jest mieć niż być. Jednak nie wszystkich stać na to, żeby zbyt dużo rzeczy kupować. Bo niestety minimalne wynagrodzenie 2015 nie było szczególnie optymistyczne. Osoby , które pracują za najniższą płacę krajową miesięcznie wiedzą, że ciężko jest wiązać koniec z końcem. Jednak lepsza jest jakakolwiek płaca aniżeli żadna.

Jeżeli pracodawca ma ochotę nas zatrudnić na zwykłą umowę otrzymamy skierowanie na badania – (przeniesiony tutaj) . Dopiero po przejściu badań dostaniemy możliwość zatrudnienia w konkretnej firmie. Lekarz będzie musiał powiedzieć, czy nadajemy się do danej pracy na konkretne stanowisko, czyli czy nasz stan zdrowia jest właściwy. Jeśli okaże się, że nic nam nie dolega będziemy mogli rozpocząć pracę, a jeżeli wyjdzie na to, że nasze zdrowie nie jest na dobrym poziomie, to po prostu będzie trzeba szukać pracy, na którą będzie pozwalało nasze zdrowie.

płaca minimalna

Autor: OTA Photos
Źródło: http://www.flickr.com

Urlop wychowawczy

urlop wychowawczy

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu

Gdy pracujemy w jakiejś firmie, to mamy nie jedynie swe obowiązki, ale posiadamy również swoje prawa. Jednym z praw, jakie mają rodzice, to urlopy wychowawcze. Jeżeli jeszcze ich nie wykorzystaliśmy, to dobrze dowiedzieć się, z czym wiąże się urlop wychowawczy zus – (na tej stronie szybko uzyskasz podpowiedź). Gdy decydujemy się brać urlop wychowawczy będziemy musieli uzupełnić pewną liczbę papierów i po prostu iść na urlop. Składki do ZUS-u są odliczane od wypłaty, którą będziemy dostawać w trakcie urlopu wychowawczego należy też zwrócić uwagę, że minimalne wynagrodzenie 2015 (odkryj więcej) nie należało do najwyższych.

Choć oczywiście wynagrodzenie nie będzie 100%. Mimo, to bardzo dużo ludzi korzysta z urlopów wychowawczych, bo wiadomo, że jakaś sytuacja z dzieckiem zmusi nas do wzięcia urlopu. Bycie rodzicem to nie jedynie zarabianie na dom i płacenie za wszystko, tak żeby dziecku było jak najlepiej, to również czas, kiedy jest się z dzieckiem, bawimy się z nimi, czy chwile, gdy tulimy dziecko, kiedy jest chore. Często bywa tak, że urlop wychowawczy bierze się właśnie w związku z chorobą swojej pociechy. Można wziąć też zwolnienie, ale wtedy wszystko liczy się inaczej. Dlatego lepiej, gdy jesteśmy rodzicami podowiadywać się, w jakich dokładnie wypadkach możemy brać urlop wychowawczy i zastanowić się czy może powinniśmy go wykorzystać, czy raczej nie.