Nasze zmysły pozwalają nam orientację w rzeczywistości. Co jednak, kiedy zaczynają szwankować, szczególnie pogarsza się nasz wzrok?

Nasze zmysły pozwalają nam na orientację w świecie, są konieczne, aby normalnie funkcjonować. Co jednakże zrobić, jak jeden z nich właśnie się psuje? Szczególnie jeśli jest to wzrok? Na szczęście są sposoby, by sobie z tym radzić.

Narzędzie do badania wzroku

Autor: Michael (a.k.a. moik) McCullough
Źródło: http://www.flickr.com
Początkowo warto przypomnieć, że warunkiem dobrego i ostrego widzenia jest prawidłowa budowa, a także działanie układu optycznego oka. Do oka ludzkiego dostają się promienie świetlne, a następnie przechodzą przez rogówkę oraz soczewkę, aby skoncentrować się na soczewce. Tam odbierane są poprzez receptory nerwowe, a następnie przekształcane w impulsy elektryczne. Takiego rodzaju impulsy dostarczane są do mózgu nerwem wzrokowym.

Zadanie mózgu polega na przeinaczaniu impulsu w dobrze widoczny obraz. Operacje wad wzroku jesteśmy w stanie wykonać przez laserową korekcję. Jest ona stosowana już bardzo długo i potwierdza się jako niezwykle odpowiednia metoda w zakresie wyeliminowania konieczności noszenia okularów lub szkieł kontaktowych. Liczby nie kłamią, a w tej sytuacji są naprawdę zachęcające, ponieważ z tej metody skorzystało już kilka milionów pacjentów na całym świecie (nasze placówki). Jak to działa? Za wszystko odpowiada wiązka lasera excimerowego.

Aby zgłębić wiedzę na przedstawiany temat obejrzyj stronę (https://www.swiatleku.pl/category/kremy-przeciwzmarszczkowe), która ma fascynujące dane na przedstawiany temat – trzeba tylko kliknąć.

Zasada działania polega na stosowaniu tzw. zjawiska fotoablacji, który polega na niszczeniu następnych warstw rogówki o wymiarach od 0,5 do 1 mikrona. Najistotniejsze w metodzie laserowej korekcji wad wzroku jest idealne wymodelowanie kształtu rogówki oka

Powinno być tak to zrobione, ażeby wpadające do oka promienie świetlne były skoncentrowane na siatkówce, w ten sposób będą kreowały wyraźny obraz. Podczas tego zabiegu parametry światła laserowego są indywidualnie dobierane dla każdego człowieka. Te czynniki można ustalić na podstawie danych zgromadzonych w trakcie badań kwalifikacyjnych pacjenta.

wzrok

Autor: JZO
Źródło: JZO
Jak występuje krótkowzroczność to wynikiem korekcji będzie spłaszczenie, zaś w sytuacji, gdy jest to dalekowzroczność – uwypuklenie centralnej części powierzchni rogówki. Ten zabieg rokuje bardzo pozytywnie i z pewnością daje niemal pewny rezultat poprawy wzroku. Nie dziwi więc fakt, iż coraz więcej osób próbuje skorzystać z tego sposobu, gdyż jest to antidotum na realne problemy ze wzrokiem. A przecież jak coś działa, to warto z tego korzystać, szczególnie, że chodzi o coś tak istotnego jak wzrok.