Halloween – noc zabaw przed dniem zadumy. Skądże tak dosłownie wywodzi się ten obyczaj?

W noc przed Wszystkimi Świętymi, sen wiecznytraktuje się z przymrużeniem oka. 31 października to, rozpropagowane dzięki amerykańskim filmom, Halloween. Właśnie w USA świętuje się najhuczniej to święto, a jestono tak wykreowane, iż inne kraje również zaczęły zapożyczać tę tradycję. Obyczaj ten nie jest jeszcze w Polsce tak modny jak inne święta zza Oceanu, np. Walentynki.

tipy.interia.pl/tipy_1301,przebrania-na-halloween.html

Autor: Marisa
Ale poplecznicy obchodzenia Halloween są coraz bardziej dostrzegalni – zwłaszcza w dużych miastach. Halloween przyszło do nas w latach 90-tych, lecz nie zadomowiło się na tyle, by doczekać się polskiej nazwy. Święto upaja się dużą sławą nie tylko w USA, ale w podobny sposób w Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Irlandii. W tych państwach Halloween ulega jedynie świętom Bożego Narodzenia.

Jeśli ten temat Cię zaintrygował, to z pewnością zainteresuje Cię również oferta (https://bubucraft.pl/kocyk-i-mis-z-imieniem-dziecka-prezent-na-roczek) na to zagadnienie, ponieważ również zawiera atrakcyjne informacje.

To rzecz jasna Irlandczycy przywieźli ceremoniały Halloween do USA. Wyprowadzają się one z celtyckiego rytuału Samhain. W dobach pożegnania lata również powitania zimy Celtowie wspominali poległych.

biała dynia na halloween

Autor: pinterest.com
Źródło: pinterest.com

Dobre duchy zapraszano do mieszkań, złe zniechęcano. To rzecz jasna tu doszukuje się początków przebierania się w Halloween. Najbardziej popularną zabawą powiązaną z Halloween jest „cukierek albo psikus”. Przebrane, w kostiumy na halloween, np. wampirów, czarownic, kościotrupów oraz duchów, dzieci spacerują po okolicy i biją do drzwi mieszkań. Jeśli nie uzyskają słodyczy karzą gospodarzy kawałem. Tego typu zabawy na halloween (sprawdź co radzą inni) są przez każdego mieszkańca odbierane z wyrazami przyjaźni, w żaden sposób nie da się się dopatrzyć w nich nic niedobrego. Zwyczaje powiązane z Halloween przypominają polskie Andrzejki. Nocna pora Halloween ma odpowiedzieć na pytanie jaki będzie zbliżający się rok.

Do odgadnięcia przyszłości służą wróżby. Użytkuje się do nich spodki, jabłka pływające w wodzie (wyciąga się je uzębieniem, nietknięte wróżą powodzenie) i świeczki (skacze się przez nie; te które nie zgasną to pomyślne miesiące w przyszłym roku). Symbolem Halloween stała się wydrążona dynia. Rzeźbi się w niej kontur oczu i ust, a do środka wstawia świeczkę. Taka dynia w ciemnościach przypomina twarz zjawy. Wydrążone dynie pojawiają się w oknach domów i na podwórkach.

Jeśli masz za zadanie zgłębić ten temat dokładniej i chcesz przeanalizować zagadnienie z innej perspektywy, to więcej znajdziesz w linku postu, który jest w tym miejscu.

Tak samo ona jak i kostiumy na halloween i także zabawy na halloween są nadzwyczaj ważne przy świętowaniu tego obyczaju.

Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , ,