Refundowanie in vitro – o czym warto wiedzieć

Wiele par z niecierpliwością czeka na przyjście na świat swojego dziecka. Niestety, niekiedy różne czynniki sprawiają że poczęcie bądź utrzymanie go w ciele matki kończy się brakiem powodzenia. Rodzajów leczenia niepłodności jest w dzisiejszych czasach wiele, ale każda jest przeznaczona do zwalczania innych powodów – dlatego też w przypadku takich trudności, jak niedrożne jajowody, niewielka ilość plemników bądź sytuacji kiedy czas nagli, wskazane jest zapłodnienie in vitro, dzięki któremu dużo par od lat posiada własne dzieci.

Choć nie jest to metoda leczenia tania, wyróżnia się ogromną efektywnością w rozmaitych sytuacjach, kiedy tradycyjne leczenie zawodzi. Obecnie można ubiegać się o jej refundowanie – w dwudziestym pierwszym wieku refundacja in vitro jest w Polsce jak najmocniej dostępna.

In vitro

Autor: David Santaolalla
Źródło: http://www.flickr.com

Na leczenie in vitro składa się kilka zabiegów, w zależności od konkretnego wariantu leczenia. Do jednej z metod zalicza się ICSI, które polega na wprowadzeniu pojedynczego plemnika do komórki jajowej – jest ona używana w razie wystąpienia takich problemów, jak przykładowo zbyt niewielka liczba plemników. Druga metoda to IMSI, podczas której selekcjonuje się plemniki przez zapłodnieniem. Natomiast zapłodnienie pozaustrojowe klasyczne to metoda, w trakcie której tworzy się parę zarodków poprzez zmieszanie odpowiedniej liczby gamet w warunkach zbliżonych do ludzkiego organizmu. Najrozmaitszych sposobów in vitro jest współcześnie niezwykle wiele i można je nieraz bez problemu dostosować także do poglądów etycznych.

Refundacja in vitro jest osiągalna po spełnieniu kilku warunków: pacjenci powinny spełniać wymogi uprawniające do korzystania z usług Narodowego Funduszu Zdrowia oraz mieć utrudnioną płodność z przyczyny choroby zakaźnej, nieskutecznych prób leczenia jednego z partnerów przez sprecyzowany w ustawie okres bądź mieć potwierdzoną trwałą niepłodność (czytaj więcej). Co więcej, koniecznie należy przychodzić na umawiane wizyty kwalifikacyjne , a także nie posiadać kryteriów wykluczających – refundacja in vitro przez państwo nie jest możliwa przykładowo w przypadku braku macicy bądź brak możliwości pobrania gamet, ponieważ czyni niemożliwym to leczenie.

Współcześnie podczas ciąży bez wątpienia warto przeprowadzić badania prenatalne NFZ – dzięki temu można się dowiedzieć, czy embrion rozwija się we właściwy sposób. Wiele chorób, na przykład kardiologicznych można leczyć przed narodzeniem – konieczna jest wtedy jednak właściwa diagnostyka.

Pasjonuje Cię opisywana tematyka? Jeśli tak, to dodatkowo zobacz link na witrynie (https://www.polmedico.pl/), która też publikuje tego rodzaju teksty. To na pewno zwróci Twoją uwagę!

Badania prenatalne są niezwykle skuteczne i dlatego też pozwalają także rodzicom na uzyskanie spokoju , jak również ewentualnego przygotowania się w razie zdiagnozowania choroby.

Nie trzeba się obawiać ryzyka poronienia w trakcie ich wykonywania – na początku wykonuje się jedynie nieinwazyjne badania. NFZ refunduje tego typu badania, kiedy lekarz sądzi że są pewne wskazania medyczne do ich przeprowadzenia – przykładowo gdy kobieta ukończyła 35 rok życia albo w razie występowania chorób genetycznych w rodzinie jej bądź partnera.