Jazda na koniu to same zalety. Zobacz, jak wpływa to na zdrowie, jak polepsza samopoczucie

Koń jest jednym z najlepszych przyjaciół człowieka ze świata zwierzęcego. Od starożytności jest blisko nas, wypełniając role bojowe, pomagając uprawiać pola, służąc przez wiele wieków jako siła pociągowa w komunikacji pomiędzy miastami oraz państwami. Dawniej sądzono, że wraz z postępem cywilizacji mechanicznej koń stanie się bezużyteczny.

koń

Autor: Jeroen Werkman
Źródło: http://www.flickr.com
Jednakże aktualnie chociaż nie używamy konia do walki czy ciężkiej pracy na polu, to z chęcią wykorzystujemy je do sportów jeździeckich, jazdy hobbystycznej oraz co najważniejsze hipoterapii, która ma szczególnie znaczenie dla wielu dzieci. Jazda konna ma tak wiele zalet, iż faktycznie trudno je wszystkie wymienić. Najważniejsze, że wpływa korzystnie na układ kostno-mięśniowy człowieka. Polecana jest do wyrobienia nawyku utrzymywania prawidłowej postawy, ponieważna koniu (kup terapia z końmi na stronie www.stajniaiskra.pl…) nie można się garbić!

W czasie jazdy na grzebiecie konia mogą pracować nie tylko mięśnie łydek oraz ud, ale również górne partie ciała. Delikatne oraz kołyszące ruchy zwierzęcia powodują rozluźnienie mięśni i ich wzmocnienie, co pomaga przy zachowaniu prostej postawy również po zejściu z grzbietu konia. Spacer na konno zapewnia wielu przyjemnych wrażeń, bardzo korzystnie wpływających na psychikę dziecka oraz dorosłego. Dodatkowym plusem tej aktywności jest wypoczynek na świeżym powietrzu, z dala od spalin i zgiełku miasta, gdyż kluby jeździeckie najczęściej są na obrzeżach miast. Szczególnie odpowiedni wpływ jazdy konno jesteśmy w stanie obserwować podczas hipoterapii.

Konie

Autor: Carine06
Źródło: http://www.flickr.com
Często dzieci chore, na koniach albo kucykach stają się dziećmi zdrowszymi w tym pojęciu, iż mogą poruszać identycznie jak rówieśnicy, zasmakować innego życia. Ciepło bijące od zwierzęcia i jego delikatne ruchy mają wpływ, iż osoby upośledzone z bardziej znaczną łatwością wykonują ruchy, jakie zazwyczaj sprawiają im trudność, praktykują równowagę. Instynktownie czują też pozytywne nastawienie zwierzęcia i zyskują większą pewność siebie. Takie spacery polecane są także osobom z odmiennymi schorzeniami, jak cukrzyca, nerwica lub choroba ciśnienia. Korzystnie zapisać nasze dziecko na obóz konny, przykładowo obozy konne na Mazurach – obozy konne na mazurach patataj. Nawet jak nasze dziecko nie jest upośledzone, to kontakt z z tym zwierzęciem będzie dla niego niezwykle cenny. Zdecydowanie warto o tym pomyśleć.