Wszystko co istotne związane z karmieniem noworodka. Poradnik porady dla przyszłych matek

Karmienie noworodka to nie zawsze przyjemna rzecz. Nie rzadko zjawisku temu towarzyszą różnorakie bolączki tj.: pękanie brodawek, nawał mleczny, zapalenie gruczołów sutkowych.
Nadpęknięcie brodawek utrudnia karmienie noworodka. Nadpęknięcia brodawek zazwyczaj spowodowane są brakiem przygotowania ich do zwiększonego niż zwykle używania.

matka i dziecko

Autor: Ceba Baby
Źródło: Ceba Baby
Gdy na świat już przyjdzie nasza dzidzia, nie mamy jeszcze wprawy w przystawianiu piersi. Zdarza się, że przystawiamy bobasowi niewłaściwie i wtedy cedzi sam sutek- zdecydowanie pomocna strona, warto zajrzeć. Właściwe karmienie noworodka to przystawienie mu piersi, tak aby wypełniło mu całą buzię z sutkiem leciutko ułożonym w stronę podniebienia. Co można poczynić aby zaspokoić te przykre oznaki?

Przed karmieniem i po należy obmyć sutki higieniczną gazą, później zasuszyć. Można zwilżyć własnym mlekiem, ponieważ ma ono cechy gojące i zabliźniające, można też użyć kremu nawilżającego brodawki sutkowe.

Nasz wpis jest dla Ciebie interesujący? Masz ochotę na następne opisy? Zatem nie wahaj się i klikaj excel zadania maturalne w podany link.

Ukojenie też sprowadzi użycie jednorazowego użytku wkładek laktacyjnych i wymiana ich przeciętnie co godzinę, tak aby pierś była czysta i sucha. Jeśli to nie ulży należałoby udać się do lekarza.

Nawał mleczny oznacza, że karmienie noworodka odbywa się w sposób zły, tzn. że niemowlę jest za rzadko dokarmiane, że piersi nie są opróżniane do końca. Przejawy koi masaż ciepłym prysznicem przed karmieniem, zimne kompresy pomiędzy karmieniami, odessanie pokarmu laktatorem po karmieniu, aby pierś była opróżniona do ostatka.

Noworodek

Autor: Denis Postle
Źródło: http://www.flickr.com

Zakażenie gruczołów sutkowych spowodowane jest zaleganiem mleka w piersiach. Objawia się gorączką, czasami bólami mięśni, nabrzmieniem a z rzadka zaczerwieniem piersi, temu wszystkiemu towarzyszy potężne zmęczenie na tej stronie bez problemu zdobędziesz pomoc. Aby uniknąć tych trudności, trzeba przystawiać niemowlę częściej do karmienia, odciągać resztki pokarmu manualnie, rozmasowywać cierpiące miejsce podczas karmienia i po, masaż należałoby rozpocząć od klatki piersiowej i kierować się w stronę sutków.

Co by o tym nie mawiać karmienie noworodka piersią polepszy się w przeciągu 6-8 tygodni. Warto przeczekać ten oporny okres, dobrodziejstwo jakie za sobą niesie są nie do oszacowania.