W jaki sposób dobierać tornister dla dziecka, żeby nie narażać go na skrzywienie kręgosłupa?

Źle wybrany może powodować wady postawy. Kontrole dowodzą, że plecak na kółeczkach jest to doskonałe wyjście, żeby stronić od nadmiernego wysiłku.
Ważne jest, żeby tornister nie był zbyt ciężki oraz był dostosowany do postury dziecka.

Tornister dziecka, które waży około 30 kilogramów, powinien ważyć maks. trzy kg. Niewłaściwie dobrany tornister może prowadzić do bardzo istotnych kłopotów z kręgosłupem. Gdy nasze dziecko rośnie, to kształtuje się jego sylwetka, dlatego też dziecko nie może być przeCiążane. U dzieci do 13 roku życia tornister nie może być cięższy niż 10% masy ciała dziecka. Noszenie źle dopasowanego i ciężkiego tornistra skutkować może w niedługim czasie oraz w przyszłości skrzywieniem kręgosłupa dzieciaka. Właśnie w taki sposób powstają różne rodzaje skoliozy czyli boczne skrzywienia kręgosłupa. Kręgosłup dziecka ulega prędkim deformacjom jeśli jest zbyt mocno i nierównomiernie obciążany. Dziecko dźwigające duży ciężar na plecach, pochyla się oraz tak powstaje nadmierna krzywizna w piersiowym odcinku. Wtedy plecy robią się okrągłe. Wtedy występuje gorsza wentylacja płuc.
tornister

Źródło: http://www.flickr.com/

Za ciężki tornister powodować może także bóle pleców, które wynikają z przeciążenia mięśni. Mogłyby one doprowadzić do niekorzystnych zmian systemu mięśniowo-kostnego. Wady takie będą u dziecka do końca życia. Niezwykle istotne jest to, żeby plecy były usztywnione i wyprofilowane. Tornister mający zupełnie usztywniony tył, pomaga dziecku utrzymać prawidłową postawę. Pamiętać o tym trzeba jednak, aby nie wybierać zbyt ciężkich egzemplarzy. Unikać należy toreb, które są przewieszone przez ramię. Tego typu torby niewskazane są przede wszystkim w młodym wieku, ponieważ naciskają one na jedną stronę nawet przy wieszaniu ich w poprzek tułowia. Idealne są plecaki, które mają kółka.

Niezwykle dużą przewagą ciągnięcia plecaka niż jego noszenie jest to, że przez brak obciążenia jest wymagana mniejsza adaptacja tułowia.

Aby odszukać ciekawe treści w internecie, to najpierw kliknij w odnośnik mieszczący się tutaj i przejdź dalej – na pewno nie będziesz żałować.

Dzieje się tak dlatego, że postawa w czasie ciągnięcia ciężaru przynosi na myśl w większym stopniu postawę, jaką posiadamy przy poruszaniu się bez jakiegoś obciążenia.

Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , , ,