Witaminy nieodzowne w ciąży

Witaminy stanowią konieczny składnik codziennych posiłków, ponieważ warunkują prawidłowe działanie wszystkich narządów organizmu oraz przebieg wielu ważnych dla zdrowia oraz życia procesów przemiany materii.

Podług powszechnej opinii, podawanie suplementów witaminowych jest korzystne i konieczne. Tymczasem najlepszym ich źródłem będzie prawidłowa oraz ubogacona dieta. W ciąży groźny jest tak niedobór, jak i nadmiar witamin. Dlatego zażywanie w ciąży jakichkolwiek witamin należy nieodzownie skonsultować z doktorem.

Czy tego rodzaju wzmianka wywołała u Ciebie ciekawość? Jeśli tak, to poznaj ten bardzo wyczerpujący artykuł. On z pewnością również jest warty poznania.

U kobiety ciężarnych rośnie zapotrzebowanie na poniektóre witaminy i minerały, toteż częstokroć lekarze polecają paniom w ciąży podawanie odpowiednich preparatów witaminowych. To witaminy dla kobiet w ciąży koniecznie dla właściwego rozwoju dziecka: kwas foliowy – medycy polecają suplementację tej witaminy nawet przed ciążą – Udowodniono, iż deficyt kwasu foliowego znacznie zwiększa niebezpieczeństwo wystąpienia u dziecka wad rdzenia kręgowego. Przyjmuje się, że kobieta w ciąży winna zażywać witaminę B9 do 10 tygodnia ciąży. Natomiast żelazo pomaga zapobiec anemii, z której przyczyny cierpi duża ilość pań w ciąży. Zalecana dawka żelaza to ok. 30 mg. Niedobór witamin z grupy B, (to znaczy witaminy B1, B2, B3, B6, B12), może mieć niekorzystny wpływ na układ nerwowy oraz układ krążenia. Witamina C z kolei poprawia wchłanianie żelaza, a co więcej jest naturalnym antyoksydantem oraz bierze udział w toku wielu procesów metabolicznych. Witamina C polecana jest dodatkowo u kobiet, które oczekują bliźniąt, a także ciężarnych z cukrzycą.

Najlepszym źródłem witamin i minerałów jest zawsze jedzenie. O ile ciężarna kobieta prawidłowo się odżywia, jadłospis bogaty jest w jarzyny, ryby, nabiał, owoce, to oprócz witaminy B9, żelaza i witamin B1, B2, B3, B6, B12 zwykle nie musi stosować suplementów witaminowych. A kiedy dzidziuś się narodzi? Niemowlęta karmione wyłącznie piersią dostają witaminy w mleku matki, jednak musimy pamiętać o uzupełnianiu witamin D i K, ponieważ ich ilość w mleku mamy jest niewystarczająca. Witamina D dla dzieci osiągalna jest w aptekach w formie kropli bądź kapsułek – (…). Uzupełnianie jej zapobiegnie krzywicy u maluszka. Zapewnij potomkowi prawidłową dietę, należycie urozmaiconą i dostosowaną do wieku dziecka.