Czy istnieje możliwość, że e-booki wyprą papierowe książki ale przy tym podwyższą pułap czytelnictwa?

E-book czyli elektroniczna książka jest współcześnie najlepiej sprzedającym się towarem na zachodzie. Powoli wypiera on klasyczne, papierowe książki ponieważ niektóre tytuły wydawane są tylko w postaci e-booków zwłaszcza w takich sferach jak informatyka. E-booki pojawiły się parę lat temu w postaci manuali dodanych do różnorakich programów komputerowych. Wraz z rozpowszechnieniem internetu, powstaniem DotComów czyli firm prowadzących swoją działalność gospodarczą wyłącznie w internecie i zapotrzebowaniu na informację, ebooki stały się niezwykle popularne. Przyczyniło się do tego wiele zalet tej formy książki do których najważniejszą jest mały koszt produkcji.

książki tradycyjne i elektroniczne

Autor: ActuaLitté
Źródło: http://www.flickr.com
Współczesne e-booki zapisane są najczęściej w formacie pdf gwarantującym bezpieczeństwo wiadomosci w nich umieszczonych, ponieważ takich plików nie da się redagować bez specjalnego programu. Do odczytu tego formatu potrzebny jest program Acrobat Reader firmy Adobe (program rozpowszechniany nieodpłatnie). Po jego ściągnięciu i zainstalowaniu pozostaje tylko ściągnąć kilka książek. Czytanie pozycji książkowych zostało wyparte przez telewizję i Internet. Wielbiciele lektur biją na alarm widząc, że sprzedaż książek drastycznie spada, a dzieci i młodzież spędzają wiele godzin przed ekranem komputera lub telewizora. Jednakże darmowe ebooki to szansa na powrót wielu do czytania. Nieistotne czy to beletrystyka, książki naukowe, czy komiksy. Każdy odnajdzie coś dla siebie, a na tej stronie przykłady – e-komiksy.

czytnik e-booków Kobo

Autor: Maria Elena
Źródło: http://www.flickr.com

Jest to przede wszystkim spowodowane tym, że ebooki są tańsze, a technologia elektronicznego papieru jest już tak dopracowana, że stać na nią już wielu czytelników, Czytanie na e-booku to prawdziwa przyjemność. Nie męczy wzroku tak jak pospolity ekran laptopa, tabletu czy smartfonu. Do czytania książek na ekranie czytników elektronicznych konieczne jest zewnętrzne źródło światła.

Zobacz inne podobne niezwykle przydatne źródło informacji na opisywany temat – kliknij tu i poznaj więcej w tej treści (https://snmw.pl/skup-starych-banknotow/).

Nie należy odbierać tego jako wadę, a wręcz przeciwnie. Przecież normalne książki papierowe także czytamy tylko przy zewnętrznym oświetleniu. Następną korzyścią czytników ebooków jest masa innych funkcji. Możemy przeglądać na nich zdjęcia, słuchać muzyki, bądź przeglądać internet.

Ebooki są znacznie tańsze od papierowych wersji. Niestety w Polsce wydający nie są przekonani jeszcze do wydawania jednocześnie książek w wersji elektronicznej i papierowej. Ich objekcje związane są z piractwem. Wydawcy zachodni nie mają z tym ogromnego problemu i nabywcy mają zawsze do wyboru dwie wersje książek, nawet premierowych bestsellerów. Przyszłość jest coraz lepsza dla ebooków, ponieważ już w pierwszej połowie roku 2012 odnotowano duży wzrost sprzedaży ebooków, a sami wydawcy też zaczynają spoglądać na wydania elektroniczne bardziej przyjaźniej i wydawanie tradycyjnej i elektronicznej wersji książki staje się już normą. Plany na kolejne lata zakładają znaczący wzrost rzędu kilkuset procent rocznie rynku ebooków, w tym naukowych. Już dostępne są takie jak – .

Dostępne w sieci bezpłatne ebooki to książki umieszczone w wersji elektronicznej. Możemy je odczytywać na ekranach komputera, tabletów, za pomocą smartfonów ze profesjonalnym oprogramowaniem a także na czytnikach. Czytnik mieści się w dłoni, jest lekki, możemy schować go do torby czy kieszeni, a równocześnie można na niego wgrać kilkaset publikacji.