Garść sugestii dla gimnazjalistów w kwestii wybierania szkoły

Każdy uczeń mający kończyć szkołę powinien prawidłowo zaliczyć egzamin i później dostać się do wymarzonej szkoły średniej. Ważne, żeby dobrać ją w sposób świadomy, nie natomiast kierować się modą.

Trzeba precyzyjnie określić swoje zdolności.
Przykładowo jeżeli jesteś uczniem przeciętnym albo nawet słabym, to nie należy iść do szkoły elitarnej. Nawet jeżeli się tam dostaniesz, to będziesz musiał cały czas uzasadniać coś sobie i innym. A to nie ma nic wspólnego z nauką. Pamiętaj, że nawet w znakomitej szkole można by trafić na nie najlepszych pedagogów, natomiast w przeciętnej szkole mogą przecież pracować znakomici wychowawcy. Przede wszystkim musisz skończyć z rozumowaniem przekonującym, że liceum jest lepsze niż technikum, albo że najlepiej udać się do elitarnego liceum. Nie jest to prawda, technikum nie jest szkołą gorszą. Po prostu przyjęło się już, że do liceum chodzą osoby, które zamierzają iść na studia, natomiast w technikach uczą się przyszli fachowcy od mechaniki samochodowej, kobieta z okienka pocztowego czy fryzjer. W liceum nie zdobędziesz tak specjalistycznego oraz praktycznego przygotowania z wielu tematów jak w technikum.
Bransoletki od Lemoniq

Autor: Lemoniq
Źródło: Lemoniq
Czekoladki w kształcie serca

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Jeżeli nie masz jeszcze precyzyjnych zamierzeń, to stanowczo lepiej jest udać się do liceum ogólnokształcącego. Tego typu szkoła (matura z informatyki kurs) co do zasady ma uczniom zapewnić solidną wiedzę ogólną, która będzie niezbędna przy kontynuowaniu nauki w dalszym etapie. Dobrym rozwiązaniem jest udanie się na dni otwarte, jakie są organizowane w szkołach średnich.

Tego typu dni są przeprowadzane przez wychowanków w tych liceach, zatem jest to niepowtarzalna okazja, żeby poznać na własne oczy środowisko panujące w danej placówce. Można by się także dowiedzieć trochę o jakości nauczania, o wymogach co do uczniów oraz o zaletach wybranej szkoły.
Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , , ,