Z jakimi problemami możemy pójść do psychologa rodzinnego?

Jeżeli ty albo ktoś z twoich najbliższych posiada pewien problem, musi pójść z nim do fachowca. Nieistotne czy jest to problem z dziećmi, z partnerem, czy też rodzicami.

Na każdy kłopot psycholog ma w każdym wypadku rozwiązanie.
poduszki

Autor: sxc.hu
Źródło: sxc.hu

Poza terapią osobistą oraz grupową istnieje ponadto odmienna postać leczenia psychologicznego. Jest to terapia rodzinna. Nie istnieje jedna standardowa szkoła terapii rodzinnej. Jeśli uczeń ma problemy w gimnazjum albo ojciec utracił pracę, wtedy psycholog rodzinny bardzo rodzinie mógłby pomóc. Spotkanie w terapii rodzinnej tyczy się każdego członka rodziny. Z tego też powodu uwaga psychoterapeuty skoncentrowana jest na wszystkich uczestnikach terapii, a nie zaledwie na jednej osobie.

Pasjonuje Cię taki niebanalny artykuł? Jeśli tak, poza tym zerknij koniecznie (https://www.varsovia.edu.pl/) na tekst, który został opublikowany tutaj – on również da Ci do myślenia!

Na tego typu terapii terapeuta musi być obojętny wobec wszystkich oraz nie może brać strony nikogo. Rodzina na takiej terapii nie jest osądzana. Terapeuta pragnie zrozumieć wszystkich oraz próbuje rozwiązywać kłopot. Nie próbuje też wytypować winnego zaistniałej sytuacji i nie twierdzi kto ma rację.

Postacią terapii rodzinnej jest terapia (pełna treść) małżeństw. Ma ona za zadanie odbudować lub stworzyć na nowo bezpieczną, zdrową więź między małżonkami. Terapia taka dotyczy również obecnych kłopotów jak i niewyjaśnionych do tej pory problemów. Koncentruje się na zrozumieniu obecnych przyczyn problemów i wyposaża małżonków w narzędzia, jakie pozwolą w przyszłości rozwiązywać nieporozumienia samodzielnie. Proces takiej terapii opiera się na kooperacji obydwu partnerów. Bardzo istotna jest więc argumentacja do zmiany obydwu osób.

Terapia małżeńska ułatwia partnerom konstruktywne rozwiązanie problemów i polepszenie ich stosunków. Pomaga ona wyjść z kryzysu i znaleźć porozumienie. Terapia par przeprowadzana jest tylko przez wprawnych terapeutów.