Masełko sprzed lat

Podobno tekst dobrze jest zacząć od żartu albo od wspomnienia. Moje wspominanie nie będzie dotyczyć mnie jako całkiem malutkiego dziecka, ponieważ w tak młodym wieku niestety ma się niejakie problemy z pamięcią.

Zatem, choć bardzo żałuję, nie będzie to wspomnienie z odczuć z użytkowania pierwszego w życiu zestawu do butelek czy też nawet soczku wypijanego z polecane opakowania termiczne. Mam w pamięci za to doskonale smak domowego masła…

Moja babcia Jadwiga miała w zwyczaju wytwarzać domowym sposobem tenże rarytas. Obyczaj ten nie był jakimś wymysłem. Babunia funkcjonowała w świecie innym niż współczesny. Wcześniej handel detaliczny nie był tak sprawnie zorganizowany jak obecnie a wiec kobiety w dużym zakresie nie miały wyjścia i musiały poradzić sobie same.

Co wieczór siadała na fotelu czy latem w ogrodzie i żwawo ubijała śmietanę aż do utworzenia się masła. Robiła to w naczyniu zwanym maśniczką. Na koniec z masła formowała tak zwaną osełkę czy przekładała masło do glinianego garnka. Teraz kiedy mamy do dyspozycji lodówki, chłodziarki czy też termoopakowania nie byłoby większego kłopotu z ochłodzeniem czy przechowywaniem masełka lecz w czasach gdy babcia była młoda wkładano takowy gar z masłem w głąb studni lub wynoszono do piwnicy albo też do tak zwanego „sklepu” (był to rodzaj piwnicy wykopanej w ziemi). Po wyjęciu zrobionego masełka w maśniczce zostawał pyszny napój (to jest maślanka). Podejrzewam, że dzisiejszy mieszczuch mógłby mieć spore kłopoty z wykonaniem własnego masła głównie z powodu trudnego dostępu do świeżej śmietany, jak i pracochłonnego procesu wytwarzania własnej produkcji masła.

Po zrobieniu masła wyjęciu go i ochłodzeniu, konieczne było wymycie naczynia. A do tego w sam raz nadają się praktyczne szczotki do butelek. W tym momencie do działania przystępował wnuczek. To naszym z bratem obowiązkiem było wymycie każdej z części naczynia. Rzecz jasna nie zawsze to robiliśmy, tylko wówczas kiedy babunia miała dobry humor i był czas na to a my nie broiliśmy zbyt mocno.

Czy wpisy zaprezentowane na tej witrynie przedszkole językowe wrocław całkowicie Cię uszczęśliwiły? Sądzimy, że tak. Jednak, jeżeli chcesz więcej, to najedź tu.