Jak urządzić przydomowy plac zabaw w ogrodzie?

Plac zabaw w ogrodzie śni się każdemu, kto posiada dzieci. Jak zaaranżować plac zabaw dla dzieci, aby maluchy ochoczo spędzały w nim czas?
Dzieci zazwyczaj rozpiera werwa.

tunel dla dzieci

Autor: Belvilla
W ogródku wykorzystują przestrzeń – śmigają oraz skaczą. Zadeptane zagonki, zniszczone kwiaty i spór z dorosłymi gotowy. A przecież zabawa w ogrodzie nie musi implikować kłopotów. Pod warunkiem, że aranżacja ogródka gwarantuje potomkowi powierzchnię do zabawy.

zabawki

Autor: Daniel Oines
Źródło: http://www.flickr.com
Najlepiej, jeżeli ogrodowy plac zabaw będzie położony daleko od szosy oraz dostrzegalny z tarasu bądź innego miejsca, z jakiego dorośli chcą pilnować dzieci.

Absorbujący wpis? Jeśli tak myślisz, kliknij bez ociągania ten link, gdyż w witrynie kursy do matury, którą tu odnajdziesz, także jest coś wartościowego.

Warto również zadbać, ażeby droga od budynku do placu zabaw nie prowadziła przez ozdobne rabaty. Wypadające z budynku maluchy mogą je unicestwić. Plac zabaw musi być przynajmniej częściowo cienisty i osłonięty z dwóch lub trzech stron. W większym ogrodzie może być ogrodzony, jednakże płotek nie może być zbyt wysoki, tak ażeby dzieci swobodnie mogły przemieszczać się pomiędzy częściami ogródka. W niewielkim ogrodzie tunel dla dzieci oraz pozostałe urządzenia można ustawiać na trawniku. Urządzenia pobudzające do aktywności ruchowej warto ustawić na nawierzchni łagodzącej upadek. Wszystkie nawierzchnie powinny być ograniczone taśmą z tworzywa sztucznego. Przyrządy przeznaczone do zabaw powinniśmy dopasować do Rozmiarów ogrodu i powierzchni, jaką można przeznaczyć dla maluchów. Nie powinny być nazbyt stłoczone, bowiem dobra zabawa oznacza swobodę działania.

Naokoło każdego urządzenia trzeba pozostawić powierzchnię wolną od wszelakich twardych oraz wystających elementów. Zalecana jest odległość nie mniejsza aniżeli 1,5 m w każdą ze stron.