Czym najlepiej chronić główkę małego dziecka przed zimnem?

Czapka, kapelusz oraz chusta – są to rodzaje nakryć głowy, jakie są dostępne dla niemowląt. Czym kierować się przy doborze nakrycia główki małego dziecka?
Noworodek ma jeszcze nie zupełnie rozwinięty system termoregulacji, dlatego przez główkę traci dużo ciepła.

Aby uniknąć wyziębienia trzeba zatem odpowiednio chronić główkę. Jeszcze do niedawna pokutował zwyczaj, że nawet w domu trzeba nakładać dziecku czapkę. Dzisiaj wiemy, że nie zawsze jest to potrzebne, a nawet może okazać się szkodliwe, gdyż dziecko leżące w czapce w ciepłym wnętrzu może się przegrzać. Czapka w domu przyda się jednak, kiedy kąpiemy malucha w nagrzanej łazience, a później następnie przenosimy je do chłodniejszego pokoju. Można wtedy założyć czapeczkę po wykąpaniu na ok. pół godziny. W w tej sytuacji polecane są czapki z cienkiej oraz lekkiej bawełny, która przepuszcza powietrze, jest delikatna w dotyku i bezpieczna dla wrażliwej skóry maluszka. Czapeczka powinna dobrze przylegać, jednakże nie może za bardzo opinać główki. Czapeczka powinna chronić czoło oraz uszy. Aby się nie przesuwała może być wiązana pod szyją na troczki.
czapka zimowa dla niemowlaka

Autor: kevin colvin
Źródło: http://www.flickr.com
W czasie spaceru noworodek musi mieć okrytą główkę. Im zimniej, tym czapeczka powinna być cieplejsza, aby skutecznie chroniła uszy. W ciepłe wiosenne i jesienne dni noworodkowi zakładamy cienką czapkę z bawełny. Kapelusik i chusta dedykowane są dla niemowląt, które już siedzą. W chłodne dni konieczna jest czapka.

Czapka zimowa dla niemowlaka powinna mieć osłonki na uszy i wiązanie pod bródką, by nie dobrze przylegała i nie przusuwała się, gwarantując ochronę przed zimnem oraz wiatrem.

Skoro czytasz ten materiał, to na pewno jest on dla Ciebie niezwykle pasjonujący. Tu ponadto jest notka spod linku (http://www.zabawekczas.pl/produkty/gry,2,1648), która posiada podobne zagadnienia.

Na zimę polecane są czapki z bawełny lub polaru.