Wagosuszarki

Wagosuszarki to urządzenia niezbędne w laboratorium, dziale kontroli jakości oraz na dziale produkcyjnym. Badanie zawartości wilgoci w wytwarzanych produktach to jeden z najistotniejszych parametrów jakościowych. To zawartość wody w produkcie sprawia, że dany wyrób posiada właściwą konsystencję, pożądany termin przydatności do spożycia czy odpowiednie parametry fizykochemiczne.

Wagosuszarki

wagosuszarka

Źródło: wagi-elektroniczne.pl

Określanie wilgotności w produktach metodą suszarkową jest najlepszą formą kontroli, cechuje się jednak wydłużonym czasem suszenia, co jednocześnie wydłuża uzyskiwanie wyniku bieżącej produkcji. Dzięki wykorzystaniu wagosuszarki do mierzenia wilgotności uzyskujemy w znacznie krótszym czasie podobny wynik z metodą suszarkową. Stosując wagoszuszarkę często skracamy czas badania zawartości wody z kilku godzin do zaledwie kilkunastu minut. Należy jednak pamiętać, że to właśnie metoda suszarkowa badania wilgotności jest metodą odniesienia. Na wagosuszarce możemy wyznaczyć zawartość wody w zasadzie w każdym produkcie. Właściwie dobrane parametry wagosuszarki tj. np.

Podoba Ci się ten wpis? Jeśli tak, to nim wyłączysz komputer, kliknij najpierw tutaj – ta witryna drukarki gorzów też z pewnością przypadnie Ci do gustu!

modu pracy i wcześniejszego przygotowania wagosuszarki do pracy, umożliwiają szacować wilgotność produktów spożywczych np. wilgotność mączki ziemniaczanej i wielu innych oraz produktów chemii budowlanej, a nawet wilgotność ściółki leśnej.

Wagosuszarki ze względu na zakresy temperatury dzielimy na 3 poziomy: wagosuszarki poziom profesjonalny dedykowany jest dla odbiorców, którzy oczekują krótkiego czasu próbkowania oraz produktów o niskiej zawartości wilgoci przy jednoczesnej temperaturze próbkowania nawet 200°C. Profesjonalne wago suszarki na wyświetlaczu prezentują wykres – krzywa suszenia. Wagosuszarki poziom standardowy nadal oferują dobrą jakość, jednak dostępny zakres temperatury jest niższy i mamy do dyspozycji mniejszą ilość modów pracy. Wagosuszarki poziom podstawowy to najrozsądniejsze rozwiązanie do zastosowania technologicznego – szybkiego określania wilgotności w warunkach produkcyjnych (szczegóły). Niewysoka cena i prosta obsługa to nadrzędne zalety wagosuszarki poziom podstawowy. Istotnym parametrem wago suszarki jest temperatura komory grzewczej, niezwykle przydatnym jest np. zestaw do kalibracji temperaturowej. Wagosuszarka musi mieć również szalki jednorazowe – aluminiowe tacki do nakładania próbki. W przypadku substancji o konsystencji ziół szalkę jednorazową można używać wielokrotnie, przy niektórych substancjach tacka nadaję się do użycia tylko jeden raz. Na rynku można nabyć szalki do wagosuszarki wielorazowego użytku. Do określania zawartości wody w cieczach wykorzystuje się filtry z włókna szklanego do wago suszarki. Wagosuszarki to tylko jedna z propozycji, jeśli chodzi o wagi elektroniczne.