Jeśli posiadasz dziecko w wieku przedszkolnym, bądź zaczynasz pracę w placówce oświatowej – powinieneś dowiedzieć się o najistotniejszej okoliczności w roku – spotkaniem ze św. Mikołajem.

Gdy zbliża się okres świąteczny, w Polsce startuje obfity i intensywny czas przygotowań, wytwarza się specyficzny klimat. W szkołach, a przede wszystkim w przedszkolach – zwykle zaaranżowane jest sławne spotkanie ze świętym Mikołajem.

Święty Mikołaj

Autor: Public Information Office
Źródło: http://www.flickr.com
Mikołaj w przedszkolu to kluczowe zdarzenie, jednocześnie dla podopiecznych, opiekunów, a przede wszystkim rodziców. To świetna sposobność ku temu, aby przy zawrotnym rytmie bycia, natłoku spraw i braku czasu, spędzić przedświąteczne popołudnie z bliskimi, oglądając własne uciechy. Do paroletnich malców, spotkanie ze świętym Mikołajem, to wielkie wydarzenie. Przynajmniej parę tygodni wcześniej, podopieczni uczą się śpiewu kolęd, recytowania wierszy. Wszystko po to, aby w stosownym momencie pokazać się przed zaproszonymi gośćmi, bliskimi.

Mikołaj w przedszkolu –www – aranżowany jest zwykle parę dni zanim nadejdą święta, tak żeby występy dzieci i nastrojowy czas nie nakładał się z czasochłonnymi szykowaniami. Osoby odpowiedzialne przeważnie rozdzielają siedzenia, tzw. widownię, słodki poczęstunek i gorące napoje. Zatroszczą się o nastrój i odpowiednie dekoracje. Wielokrotnie spotkanie ze św. Mikołajem to fenomenalna okazja do ukazania prac artystycznych przedszkolaków lub ich sukcesów w przedszkolu. Z tej racji często wytwarza się świąteczne sprzedaże, wystawy prac itp. – mikolaje.pl/indywidualny/wizyta.htmlJ]Oddaje to zdecydowanie kolejny pretekst do radości dla troskliwych rodzicieli. Najistotniejszym punktem takiego zgromadzenia jest przyjście św. Mikołaja, który nawołuje kolejno dzieci daje im prezenty. Przedszkolaki przy pierwszym wrażeniu przeważnie boją się staruszka w czerwonym kostiumie, lecz na końcu razem są szczęśliwe z podarunków. Całość przeważnie kończy się życzeniami, dzieleniem się opłatkiem. Życzenia i głośne śpiewanie kreują świąteczny i cieply nastrój. Warto, będąc wychowawcą lub mamą i tatą wziąć udział w spotkaniu ze św Mikołajem w placówce oświatowej.