Czytanie książek rozwija fantazję każdego człowieka

O domowej bibliotece często myśli się jak o szafkach na przeczytane lektury. W grę wchodzą wtedy dwa powody ich składowania. Pierwszy, w wyższym stopniu wielkoduszny: bo mają szansę się wciąż komukolwiek przydać.

biblioteka miejska

Autor: jef1947
Źródło: http://www.flickr.com
Drugi kojarzy się z próżnością właściciela, który książki traktuje jak myśliwskie łupy, ustawiając na półkach wyszukane białe kruki. W biblioteczce stoją książki przeczytane, jednak niemało jest też tych, których nie przeczytaliśmy, a przypuszczalnie, nie sięgniemy po nie wcale. To nie oznacza, że są bezużyteczne. Półki służą nie wyłącznie gromadzeniu książek, lecz świetnie nadają się do ich przesuwania. Do tego nadają się wszelkie książki: przeczytane, przewertowane i zostawione na później. Powinniśmy puszczać książki w obieg. W żywej bibliotece stale brakuje miejsca, a jednocześnie sporo jest w niej takich książek, z którymi zdołalibyśmy rozstać się bez bólu. Nie trzymajmy ich po to, aby gromadziły kurz. Powinno się porzucać książki na uczelniach, w szkołach i kawiarniach. Nawet na najdziwniejsze tytuły znajdą się entuzjaści, skłonni wykorzystać je na własny sposób. Domowe biblioteki nie powinny być przejawami prestiżu i skumulowanym kapitałem kulturowym używanym w walkach społecznych. Dużo jest zależne od tego, w jaki sposób będziemy do nich podchodzić. Przy właściwym nastawieniu biblioteczki mogą odegrać istotną rolę w otwieraniu nas na świat i konstruowaniu zdrowszych stosunków z innymi.

Opracowane tutaj informacje zainteresowały Cię tak bardzo, że pragniesz dowiedzieć się więcej? Zachęcamy zatem do następnej strony. Tam oczekuje kompleksowe opracowanie (http://defence24.pl/).

książki na stoliku

Autor: MocaDeco
Źródło: http://www.flickr.com
Prawda jest taka, że człek może sobie jakoś radzić w życiu, w ogóle nie czytając książek. Może, lecz co to za egzystencja, skoro nie ma życia wewnętrznego spojonego z refleksją nad sobą i rzeczywistością, nie ma świadomości, że są odrębne punkty odczuwania i szersza perspektywa. Czytanie poszerza praktyki lingwistyczne, kształtuje słownictwo, uczy ujawniać myśli i dostrzegać tryby mówienia innych ludzi. Im bogatszy język, tym lepsze formułowanie osobistego zdania, lepsza umiejętność okazywania uczuć i pragnień. Czytanie książek rozwija biegłość autonomicznego myślenia i określania myśli, zdolności niezbędne do właściwego działania wspólnego.