Jak odpowiednio zagospodarować pokój dziecięcy?

W aktualnych czasach trendy związane z urządzaniem mieszkań ulegają nieustannym zmianom. Mamy do wyboru bardzo wiele opcji, co częstokroć doprowadza do sytuacji, że decyzja związana np. z meblami do sypialni staje się naprawdę trudna. Tym bardziej wymagającym wyzwaniem może okazać się urządzenie pokoju dla dziecka. W tym przedsięwzięciu będziemy musieli spełnić kilka warunków, gdyż pomieszczenie to z jednej strony powinny być funkcjonalne, z drugiej zaś musi spełniać wygórowane oczekiwania malucha, co nie zawsze idzie ze sobą w parze.

pokój-dla-dziecka-obrazek

Autor: Phil Manker
Źródło: http://www.flickr.com
Oczywiście przede wszystkim powinniśmy przemyśleć, co należy rozplanować. Prawdopodobnie istotną kwestią i czynnikiem, który będzie warunkować dobieranie mebli będzie kolorystyka ścian. Zależnie od upodobań naszych oraz naszego dziecka możemy przebierać wśród dziesiątek odcieni farb lub wzorów tapet. Warto jednak dobrze przeanalizować tę decyzję, aby projektowany pokój spełniał swoją funkcję przynajmniej przez kilka lat. Bez sensu okaże się bowiem wybór np. różowej tapety w księżniczki dla dwunastolatki, gdyż najdalej po roku lub dwóch uzna je ona za ‘obciachowe’ i będzie żądać kolejnego remontu. Na typowo dziecięce motywy powinniśmy wobec tego zdecydować się w przypadku kilkuletnich maluchów, u których fascynacja zwierzętami czy postaciami z bajek potrwa jeszcze parę dobrych lat. U świeżo upieczonych nastolatków powinniśmy natomiast spojrzeć w przyszłość i zdecydować się na bardziej neutralny, ‘doroślejszy’ wystrój wnętrza.

Kiedy już zapadnie decyzja dotycząca stylistyki, w jakiej utrzymany zostanie pokój naszego dziecka, pozostaje wybór mebli. Tym, co jest bezwzględnie niezbędne, są rzecz jasna porządne łóżko – łóżko do pokoju dziecka i dopasowane biurko. Ponadto dobrze jest pomyśleć o pojemnych półkach lub regale na przykład na książki, oraz oczywiście szafie na ubrania. Jeżeli chodzi o łóżka do pokoju dziecięcego – wybór jest ogromny. Wszystko zależy zasadniczo od pieniędzy, jakimi dysponujemy oraz potrzeb naszych pociech.

Najlepiej przemyślany powinien być wybór biurka. Powinno ono być odpowiednio duże, aby dziecko mogło wygodnie przy nim pracować, odrabiać lekcje, rysować czy grać na komputerze. Jest to szczególnie istotne dla utrzymania odpowiedniej postawy ciała – z pewnością nie chcemy, aby dziecko kuliło się przy jakimś małym stoliku podczas odrabiania lekcji. Pozostałe wspomniane meble takie jak szafka czy regał (regał metalowy) to już kwestia bardzo zmienna, i jest uzależniona od ilości zgromadzonych przez dziecko zabawek, książek itp. – łóżka do pokoju dziecięcego.

Niezależnie zatem od tego, jaką stylistykę czy meble do pokoju dziecięcego wybierzemy, należy kierować się w pierwszej kolejności potrzebami naszych pociech. Wybór dostępnych na rynku mebli oraz dodatków do pokoju dla dziecka jest naprawdę wielki, należy tylko rozważnie przeanalizować wszystkie aspekty i podjąć właściwą decyzję.