Jak przebiega proces wprowadzania kolejnych elementów żywieniowych do diety niemowlaków.

Dzieci, które się dopiero co urodziły, mają mało rozwinięty układ pokarmowy. W czasie ciąży wszystkie niezbędne składniki dostarczane były pępowiną, tak więc dziecko nie miało żadnej okazji na to, aby nauczyć się jeść. Jednak w momencie narodzin wszystko się zmienia, i niemowlak musi bardzo szybko przestawić się na zupełnie inny pokarm. Na szczęście natura doskonale sobie radzi z tym problemem, i przeważnie zdecydowana większość dzieci bardzo dobrze zaczyna jedzenie.

jedzenie

Autor: Peter Hellberg
Źródło: http://www.flickr.com
Najpożywniejsze w pierwszym okresie życia jest rzecz jasna kobiece mleko – tu jednak wszyscy lekarze są co do tego absolutnie zgodni. Rzecz jasna będą się zdarzać sytuacji, gdy z jakiś powodów matka nie może karmić i w takim przypadku należy podać mleko zastępcze, jednak jeżeli będą takie możliwości, to powinno się jak najdłużej karmić naturalnie – jak przebiega rozszerzanie diety. Jednak niemowlaki rosną bardzo szybko i już mając parę miesięcy konieczne jest rozszerzanie diety, oczywiście nie ma żadnego problemu, aby równolegle z karmieniem piersią wprowadzać kolejne produkty i smaki.

produkty spożywcze
Jeżeli chodzi o rozszerzanie diety, to jest tutaj parę odmiennych stanowisk, jednak przeważnie będzie się zakładać, że pierwsze nowe produkty wprowadzać można po upływie kilku miesięcy. Rzecz jasna nie powinno się robić tego za szybko, ani tym bardziej pod presją otoczenia – i rodzice i dziecko muszą być gotowi na eksperymenty. Nowe produkty powinny być wprowadzane wolno, i dokładnie sprawdzać reakcję niemowlaka, jeżeli zobaczy się coś dziwnego, to trzeba odpowiednio zareagować – możecie mi polecić dobry blog o macierzyństwie. Przeważnie rodzice będą zaczynać od jabłka czy marchewki, a wraz z kolejnymi miesiącami będą się pojawiać nowe rzeczy. Do diety wprowadza się kolejne warzywa, na pewnym etapie będzie również nabiał oraz mięso. Roczny dzieciak może już zjeść naprawdę dużo, oczywiście muszą to być rzeczy najwyższej jakości, właściwie przygotowane i przyprawione. Jeżeli jakaś mama nie będzie się orientować, co w jakim czasie może dołożyć do diety, to bardzo jej może pomóc jakiś dobry tematyczny portal lub zobacz też: imprezy poznań blog o macierzyństwie.