Wagi laboratoryjne

Wagi elektroniczne od zawsze używano w laboratorium. Zależnie od dokładności pomiaru wagi laboratoryjne dzielimy na wagi semi-mikroanalityczne, wagi analityczne, wagi precyzyjne i wagi techniczne. Producenci tacy jak KERN czy AXIS wyszczególniają 3 klasy wag laboratoryjnych. Poziom profesjonalny dedykowany jest użytkownikom o najwyższych potrzebach użytkowych i metrologicznych.

waga analityczna

Źródło: Wagi-elektroniczne.pl

Wagi poziomu profesjonalnego posiadają najwyższe parametry techniczne i użytkowe, niejednokrotnie są to wagi z dotykowym wyświetlaczem, wagi ze zbliżeniowymi czujnikami, wagi, których konstrukcja ułatwia zachowanie czystości, wagi ze złączem USB i RS232 do podłączenia komputera i drukarki. Bardzo ważnym sprzętem dodatkowym do wagi jest drukarka, na której warto rejestrować wydruk pomiaru oraz raporty GLP ISO.
Wagi poziomu standard charakteryzują się doskonałymi parametrami technicznymi, innowacyjnym układem wagowym, jednak posiadają mniejszą ilość funkcji dodatkowych i modów pracy (zobacz wagi analityczne oferowane przez wagi-elektroniczne.pl).

Wagi laboratoryjne poziom standardowy również spełnią wymagania wymagających pracowników działów kontroli jakości, laboratoriów technologicznych oraz uczelni. Podstawowy poziom wag laboratoryjnych dedykowany jest wszystkim użytkownikom, którzy do pracy z wagą potrzebują tylko stabilnej i powtarzalnej wagi wyposażonej w podstawowe funkcje. Niewątpliwym atutem wag z poziomu podstawowego jest niska cena, dzięki czemu są to tanie wagi laboratoryjne. Szeroki zakres dodatkowych akcesoriów do wag laboratoryjnych pozwalana na określanie gęstości ciał stałych i cieczy, podłączenia wagi do komputera, podłączenia wagi do drukarki, zabezpieczenie wagi przed kradzieżą, zabezpieczeniem wag w czasie transportu – walizki do wagi.

Wagi o największej dokładności d=0,01mg to wagi semi-mkroanalityczne używane w laboratoriach analitycznych, farmacji oraz przy bardzo precyzyjnym definiowaniu masy próbek.

Jeżeli tematyka, która jest zaprezentowana w tym tekście jest godna Twej uwagi, to dodatkowo zobacz link w serwisie.

Wagi te charakteryzują się bardzo dokładnym układem pomiarowym o bardzo dużej rozdzielczości, a wykorzystane filtry świetnie wyciszają zakłócenia z zewnątrz takie jak wibracje i podmuchy. Wykorzystywanie wag semi – mikroanalitycznych wymaga od użytkownika zagwarantowania specjalistycznych stołów antywibracyjnych oraz utrzymywania w pomieszczeniu wagowym stabilnej temperatury otoczenia. Istotne, aby warunki otoczenia pracy wagi nie ulegały dużym modyfikacjom (więcej – semi-mkroanalityczne oferowane przez wagi-elektroniczne.pl). Wagi półmikroanalityczne zazwyczaj mają dwa zakresy wagowe dzięki czemu waga jest bardziej wszechstronna w użyciu.

Wagi analityczne odznaczają się dokładnością odczytową d=0,1mg. Wagi analityczne mają znacznie większe spektrum zastosowania w laboratoriach, działach kontroli jakości, aptekach oraz na uczelniach. Wagi o dokładności d=0,1mg mogą posiadać układy układy wagowe – MonoBloc. Układ MonoBloc charakteryzuje się odpowiednią powtarzalnością i szybkością stabilizacji pomiaru oraz jest znacznie odporniejszy na uszkodzenia mechaniczne wagi podczas użytkowania. Wagi precyzyjne o dokładności d= 1mg i d= 0,01g są najbardziej znaną grupą wag wykorzystywaną w laboratorium. Bardzo różnorodny zakres użytkowania pozwala stwierdzić, że w każdym laboratorium jest minimum jedna waga precyzyjna.

Wagi techniczne podobnie jak te precyzyjne zwykle stosowane są w laboratorium (sprawdź urządzenia z pomiarowe na wagi-elektroniczne.pl). Ich wykonanie umożliwia być wykorzystywanymi do bezpośredniego zarządzania czystej produkcji. Zależnie od zastosowania wagi i kryteriów własnych firmy, wagi laboratoryjne mogą być z legalizacją. Wagi techniczne do celów technologicznych natomiast nie mają legalizacji, dzięki czemu mają większą dokładność. Należy jednak pamiętać, aby takie wagi cyklicznie weryfikować oraz aby je wzorcować. Nadzór nad wagami legalizowanymi i bez legalizacji jest niezwykle ważny z punktu widzenia zachowania wysokiej jakości produktów i usług.

Kategoria: Bez kategorii
Tagi: